سه شنبه 13 خرداد 1399
Skip Navigation Linksخانه >> اخبار معاونت >> مشاهده کامل اخبار
زیرساخت‌ پارک‌های علم و فناوری باید بیش از پیش تقویت شود

دکترمحمد فرهادی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه زیرساخت‌های پارک‌های علم و فناوری باید بیش از پیش تقویت شود، گفت: اختصاص تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان به طور دائم پیگیری می‌‌شود و تاکنون مصوبات خوبی در این زمینه داشته‌ایم.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر فرهادی درنشستی با مسئولان پارک علم و فناوری خراسان و پژوهشکده علوم و صنایع غذایی در مشهد با بیان اینکه تاسیس و تجهیز 120 آزمایشگاه مرکزی در قالب شبکه ملی آزمایشگاه های کشور توسط این وزارتخانه در دست انجام است ، اظهار داشت :  از این تعداد دو آزمایشگاه مرکزی در دانشگاه فردوسی و پژوهشگاه علوم و صنایع غذایی کشور در مشهد قرار دارند که تجهیزات خاص، گران قیمت و حساسی در آنها مستقر می شود و به سایر مراکز نیز خدمات ارائه می کنند. 

وزیر علوم افزود : در همین چارچوب در 'فن بازار' سال گذشته در نمایشگاه تجهیزات علمی ایران افزون بر 440 میلیارد ریال قرارداد بسته شد و تفاهم شد تا از شرکت های علمی کشور تجهیزات خریداری شود. 

وزیر علوم در ادامه اعتبارهای مصوب پارک های علم و فناوری را تا سال گذشته هزار و 300 میلیارد ریال ذکرکرد و گفت :از اعتبار ردیف های متمرکز وزارت علوم پارسال حدود 300 میلیارد ریال به پارک های علم و فناوری تخصیص یافت و تا سال گذشته تنها 47 صدم درصد تولید ناخالص ملی به فصل پژوهش و فناوری اختصاص داده شده بود که از امسال قرار است این رقم به بیش از یک درصد تولید ناخالص ملی افزایش یابد که تحول بسیار مهمی است. 

وی ادامه داد: وزارت علوم در حوزه اقتصاد مقاومتی نیز تاکنون هفت طرح به ستاد اقتصاد مقاومتی پیشنهاد داده که از این تعداد چهار طرح به تصویب رسیده و در مرحله نگارش برنامه عملیاتی قرار دارد.

 وزیر علوم همچنین ساماندهی آموزش عالی، بین المللی کردن دانشگاه ها، ارتقای آموزش های کیفی، توجه به امر پژوهش و فناوری و نیز توسعه شبکه های آزمایشگاهی علمی کشور را از جمله این طرح ها برشمرد. 

وی گفت: کار مفید دیگری که در وزارت علوم صورت گرفته موضوع گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی است که کار خیلی زیادی روی آن صورت گرفته و دیروز 11 مرداد طرح آن در اختیار ستاد اقتصاد مقاومتی قرار گرفت. 

وزیر علوم در بخش دیگری از سخنان خود به افتتاح مرکز ملی نقشه‌برداری مغز اشاره کرد و گفت: این مرکز آنقدر فضا و تجهیزات دارد که می‌تواند به کل کشور سرویس دهد و همه دانشگاه‌ها نیز از آن استفاده کنند. علوم‌شناختی و علوم اعصاب امروزه فقط مختص گروه علوم‌پزشکی نیست، بلکه در آموزش و پرورش، هنر، مهندسی و غیره هم وجود دارد. بنابراین همه علاقه‌مندان می‌توانند طرح‌های خود را به این مرکز ارائه دهند که این طرح‌ها در نوبت قرار می‌گیرد و بعد از بررسی شروع به کار می‌کنند.

در پایان این نشست دکتر حسن علم الهدی رئیس پارک علم و فناوری خراسان و دکترقدیر رجب زاده رئیس پژوهشکده علوم و صنایع غذایی به ارائه گزارش عملکرد این دو مرکز پژوهشی و ارائه دیدگاه های خود در جهت رفع معضلات و ارتقا و تقویت مراکز پژوهشی و فناوری پرداختند

 


تاریخ ارسال : 9:39:1 13/5/1395


Shortcut keys: Prev=Right , Next=Left
و سایر اخبار...
 دکتر محمد فرهادی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری از معافیت 10 ساله پرداخت مالیات توسط شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد.
 نحوه پذیرش دانشجوی دکتری تا ۲ ماه آینده اصلاح می‌شود
 نشست هم اندیشی نحوه حضور ایران در کنفرانس جهانی پارک های علم و فناوری مسکو برگزار شد
 اعتراض دانشگاهها به مالیات بر پژوهش
 بنیاد حامیان پژوهش و فناوری راه‌اندازی می شود
 وضعیت علمی ۲۲ رشته دانشگاهی/ مهندسی در صدر تولید علم
 مرجع اعلام آمار علم و فناوری تعیین می شود
 تاکید دولت به دستگاه‌های اجرایی برای همکاری با دانشگاه‌ها
 فراخوان هجدهمین دوره جشنواره جوان خوارزمی بخش دانش پژوهان و فناوران اعلام شد.
 بانك اطلاعات طرح‌های سرمايه‌گذاری فناورانه و نوآورانه كشور راه‌اندازی می‌شود
 مدیرکل دفتر برنامه ريزي امور فناوری وزارت علوم از بازنگری روند فعالیت پارک های علم و فناوری دانشگاهی خبر داد
 با راه‌اندازی صندوق‌های جسورانه بازار جدیدی برای ایده‌های نو ایجاد می‌شود
 جشنواره ملی «ایران ساخت» با شعار «فناوری ایرانی= کسب و کار ایرانی» برگزار می‌شود
 ثبت‌نام در نهمین جشنواره و نمایشگاه فناوری نانو آغاز شد
 ششمین کنگره بین‌المللی علوم و فناوری نانو برگزار می‌شود
Design By : NIT Programming Group
Copyright © 2012 Babol Noshirvani University of Technology. All rights reserved.
معاونت پژوهش و فناوری - دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل
تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل است